Koronavirüsü Geçirdiğimiz Nasıl Anlaşılır?

Sosyal Medyada Paylaş!

Koronavirüs her zaman ağır belirtiler göstermeden ya da hafif belirtilerle fark edilmeden ayakta geçirilebiliyor. Peki, bu durumda olan kişiler koronavürüsü geçirdikleri nasıl anlar? Şiddetli olmasa da halsizlik, sırt ağrısı ve hafif ateş en belirgin özellikler arasında yer alır.

Koronavirüsle mücadele tüm dünyada yoğun bir şekilde devam ediyor. Aşı olmayı beklerken gerekli tüm önlemler alınmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra hastalığı fark etmeden ya da hafif semptomlar ile atlatan kişilerin sayısı da oldukça fazla. Bu şekilde ayakta geçiren hastaların sayısını tespit etmek için antikor testi uygulanabiliyor.

Antikor testi nedir?

Antikor testi, daha önce koronavirüs (COVID-19) geçirip geçirmediğinizi kontrol etmek için yapılan bir kan testidir. Antikor testi ile kanınızda antikor olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bir enfeksiyon kaptığınızda vücudunuz antikor üretir. Enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olurlar. Kanınızda koronavirüs antikorları varsa, muhtemelen virüsü daha önce almışsınız demektir.

Bu arada antikorlara sahip olmanın virüsü tekrar kapmanızı engelleyip engellemediği bilinmemektedir. Belirli bir süreden sonra antikor seviyelerinde azalma başlayacağı için tekrar koronavirüse yakalanabilirsiniz.

Koronavirüs geçirdiyseniz, diğer hastaların tedavisine yardımcı olmak için kan plazması bağışlayabilirsiniz.