Covid-19’un Gençlerde Görülme Sıklığı Arttı

Sosyal Medyada Paylaş!

Covid-19 tüm dünyada insan sağlığını tehdit etmeye devam diyor. Tüm ülkelerin ekonomik ve sosyal düzenini alt üst etmeye hız kesmeden devam ediyor. Üstelik sadece yaşlılarda değil, gençlerde ve çocuklarda da risk oranın arttığı görülüyor.

Koronavirüsün yayılma hızı giderek artıyor

Pandeminin ilk dönemlerinde ölüm oranı 80 yaş üstünde görüldüğü için 65 yaş üstü yaşlıların evde kalması önlemi yeterli görülmüştü. Ancak salgının birinci dalgası daha azalma safhasında iken yeniden yükselmeye başladı. Yeni vakaların en sık 30 yaş altında görülmeye başlanması, 2 yaşın altında bile ölüm görülmesi, virüsün yeni yapısının, mutasyonunun oldukça riskli olduğu görüldü. Gençlerde vaka sayısında iki katından fazla artış görülmeye başlandı.

Sağlık Bakanlığımızın verileri ve istatistiklerine göre artık yeni vakaların en sık (% 47,8) 25-49 yaş aralığında görüldüğünü, onu %14 ile 15-24 yaş grubu izliyor. Ölüm oranı en yoğun 80 yaş üstünde görülüyor (%27),en çok vakanın görüldüğü 25-49 yaş grubunda ise ölüm oranı %0,34.

Son istatistiklere bakıldığında 65 yaş üstü grubunun ülkemizde ve dünyada sokağa çıkma kısıtlaması salgını yavaşlatmadı, ölüm sayıları düşmedi, çünkü genç yaş gruplarında umursamazlık ve yok sayma dürtüleriyle toplumda vaka sayılarının artışına neden olmuştur. Yaz tatilleri, kalabalık seyahatler, toplu aktiviteler vaka sayılarının artmasına neden oldu. Günlük vaka sayıları 1.000’lerin üstünde devam ediyor. Yeni vaka sayıları en çok gençler arasında özellikle büyük şehirlerdeki gençler arasında görülüyor.

Gençlerin çok dikkat etmesi gerekiyor

Yaşlılara uygulanan kısıtlama onlarda ruhsal çöküntü, eklem ağrıları ve zamanında hastaneye gidememe yüzünden artan sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu aşamada gençlere büyük sorumluluk düşüyor. Kalabalıklara girmemek, başkalarıyla maskesiz iki metreden yakında bulunmamak, el temizliğini ihmal etmemek, gençlerin toplumsal sorumluluğu olmalıdır.

Toplumda koronavirüsün yayılmasını engellemek için gençlere hem kendi sağlıkları hem de toplum sağlıklarını korumak adına çok önemli görev düşüyor.